Substancją czynną zawartą w leku Dorminox jest wodorobursztynian doksylaminy. W każdej tabletce znajduje się 12,5 mg substancji czynnej. Wskazaniem do stosowania tego leku jest leczenie sporadycznie występującej bezsenności. Lek może być pomocny w problemach z zasypianiem, częstych przebudzeniach nocnych, oraz przedwczesnym budzeniu się.

Bezsenność w Polsce

Bezsenność to popularna choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że w Polsce na bezsenność cierpi około 50 % rodaków. Zaburzenia snu stają się także coraz popularniejsze wśród młodzieży. Pandemia Covid-19, przewlekły stres oraz przepracowanie niestety pogłębiają ten problem.

Nieleczona bezsenność wywiera znaczny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Nieodpowiednia ilość snu powoduje zaburzenia koncentracji oraz osłabienie pamięci. Osoby cierpiące na bezsenność są bardziej rozdrażnione i gorzej radzą sobie ze stresującymi sytuacjami. Długo utrzymująca się bezsenność może prowadzić do zaburzeń lękowych oraz depresji. Dlatego niezmiernie ważne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyn bezsenności i wprowadzenie odpowiedniej terapii.

REKLAMA
REKLAMA

Pierwszą linią leczenia bezsenności jest terapia behawioralno-poznawcza. Niezmiernie ważne jest również przestrzeganie zasad higieny snu. Choć przez wielu jest ona lekceważona, może przynieść zaskakujące rezultaty. Terapię behawioralno-poznawczą można uzupełnić również farmakoterapią. Do leków stosowanych w leczeniu bezsenności zalicza się leki przeciwdepresyjne, nasenne, przeciwpsychotyczne, a także przeciwhistaminowe.

Doksylamina i jej działanie

Dotychczas doksylamina była dostępna wyłącznie na receptę w preparacie o nazwie Noctis. Doksylamina jest lekiem przeciwhistaminowym I generacji, który wiąże się z receptorem H1. Substancja ta wywiera działanie przeciwalergiczne, uspokajające oraz nasenne. Działanie uspokajające i nasenne wynika z jej zdolności do przenikania bariery krew-mózg i oddziaływania na ośrodkowe receptory H1.

Tabletki z doksylaminą należy przyjmować 30 minut przed snem, dlatego że po upływie tego czasu występuje początek działania nasennego. Po zażyciu leku czas przeznaczony na sen powinien wynosić od 7 do 8 godzin. Niedostarczenie odpowiedniej ilości czasu na sen może skutkować sennością po przebudzeniu.

Warto zapamiętać, że leki z doksylaminą powinny być stosowane przez jak najkrótszy czas. Producent leku Dorminox dołączył do każdego opakowania “Informator dla pacjenta”. Przed przyjęciem leku należy wypełnić kwestionariusz, aby ocenić, czy pacjent powinien stosować ten preparat.

Z dokładną analizą leku Dorminox, informację na temat wskazań, przeciwwskazań i interakcji z innymi lekami można zapoznąć się w naszym artykule: Dorminox-lek na bezsenność bez recepty

Jeśli Twoje problemy ze snem utrzymują się przez dłuższy czas, skontaktuj się z lekarzem, aby ustalić przyczyny  bezsenności i wdrożyć właściwe leczenie.