Dla kogo przeznaczony jest preparat Rylaze?

Ostra białaczka limfoblastyczna zyskała nową nadzieję – Rylaze. Preparat przeznaczono dla pacjentów pediatrycznych. Pacjenci w wieku od jednego miesiąca życia i starszych oraz dorosłych. Są to osoby, u których rozwinęła się nadwrażliwość na asparaginazę pochodzącą z E. coli.

Czytaj również: Nowa terapia w leczeniu nowotworów krwi i szpiku

Nowy lek opracowany przez firmę farmaceutyczną Jazz Pharmaceuticals uzyskał od FDA oznaczenie leku sierocego. Wskazany do leczenia ALL/LBL w czerwcu 2021 roku. Preparat prawdopodobnie na rynku pojawi się w połowie lipca.

REKLAMA
REKLAMA

Przyspieszony rozwój i zatwierdzenie leku Rylaze to ważny krok na drodze do wprowadzenia nowej, znaczącej opcji leczenia dla wielu pacjentów z ALL – z których większość to dzieci – którzy nie tolerują leku asparaginazy pochodzącego z E. coli” – powiedział dr Luke Maese, adiunkt na Uniwersytecie Utah.

Czytaj również: Kwasy omega-3 nie zmniejszają ryzyka sercowo-naczyniowego?

Białaczka limfoblastyczna, nowa nadzieja

Ostatnie dane z retrospektywnej analizy Children’s Oncology Group obejmującej 8000 pacjentów. Wykazały, że chorzy, którzy nie otrzymali pełnego cyklu leczenia z powodu nadwrażliwości, mieli znacznie niższe wyniki przeżycia.

Rylaze podajemy drogą domięśniową, ale obecnie trwają badania dotyczące oceny podania dożylnego.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi po podaniu Rylaze podczas badania klinicznego były nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych, nudności, bóle mięśniowo-szkieletowe, zmęczenie, infekcje, bóle głowy, gorączka, zmniejszony apetyt, zapalenie jamy ustnej, krwawienia i hiperglikemia. U jednego pacjenta nastąpiło śmiertelne działanie niepożądane (zakażenie), a ciężkie działania niepożądane wystąpiły u 55 % pacjentów.

 Preparat ten nie ma wskazań do stosowania u pacjentek w ciąży i karmiących piersią.  Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i 3 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki.

Czytaj również: Nowa szansa dla osób z niedrobnokomórkowym rakiem płuc

Źródło:

https://www.drugs.com/newdrugs/fda-approves-rylaze-asparaginase-erwinia-chrysanthemi-recombinant-rywn-acute-lymphoblastic-leukemia-5584.html