Co to jest tętniak?

Tętniak to osłabione miejsce w ścianie tętnicy, które ulega wybrzuszeniu i wypełnia się krwią. Tętniaki mogą ulec pęknięciu, powodują bezpośrednie zagrożenie życia. American Heart Association (AHA) podaję, że na świecie 3% osób dorosłych występują tętniaki. Na szczęście większość z nich nie pęka. Około 2,5% tętniaków mózgu pęka, zagrażając życiu pacjenta.

Dane National Institutes of Health pokazują, że 25% osób, u których doszło do pęknięcia tętniaka i krwawienia do mózgu umiera w ciągu 24 godzin. Zazwyczaj ludzie nie wiedzą, że mają tętniaka mózgu, dopóki nie pęknie. Oznaki pęknięcia to nagły, silny ból głowy, podwójne widzenie i mdłości.

Czynniki podwyższonego ryzyka

Nie zawsze znana jest przyczyna utworzenia się tętniaka. Jednak znane są czynniki podwyższonego ryzyka takie jak: historia rodzinna, palenie papierosów oraz wysokie ciśnienie krwi. Wspomniane powyżej badanie wskazuje na palenie i nadciśnienie jako główne czynniki powodujące powstanie tętniaka. U osób palących lub chorujących na nadciśnienie ryzyko wystąpienia tętniaka było 3 razy wyższe. Bezsenność również jest jednym z głównych czynników ryzyka, ale zwiększała ona ryzyko w mniejszym stopniu, bo o 24%.

REKLAMA
REKLAMA

Czytaj więcej: Nadciśnienie tętnicze — czy leki to jedyne wyjście?

Związek pomiędzy bezsennością, a występowanie tętniaków mózgu nie był wcześniej badany. Nie ulega wątpliwości, że wymaga to weryfikacji w innych badaniach. Potwierdzają to autorzy badania.

“Ponieważ to odkrycie było nowością, istnieje potrzeba badań badających potencjalne mechanizmy stojące za tym stowarzyszeniem”, powiedział Larsson, profesor nadzwyczajny w Instytucie Karolinska, w Sztokholmie.

W badaniu wzięło udział ponad 10 000 osób, które miały tętniaka albo uległ on u nich pęknięciu. Do analizy wykorzystano dane genetyczne pacjentów i porównano je z danymi 59 000 osób. które nie miała nigdy tętniaka mózgu. Osoby, które posiadały warianty genów zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia, palenia tytoniu lub bezsenności były bardziej narażone na ryzyko wystąpienia tętniaka mózgu, w porównaniu z osobami bez tych genetycznych słabości. Nie wiadomo czy osoby te rzeczywiście cierpiały na te schorzenia. Znane są tylko ich predyspozycje genetyczne.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia tętniaka?

Larrson twierdzi, że kontrola ciśnienia oraz rzucenie palenia to najlepsze metody zmniejszające ryzyko wystąpienia tętniaka.

Na razie nie jest jasne, czy leczenie bezsenności miałoby jakikolwiek wpływ na ryzyko pęknięcia tętniaka, powiedział Goldstein, jeden z ekspertów AHA. Ale AHA twierdzi, że istnieje związek między słabym snem a wysokim ciśnieniem krwi, i że ogólnie rzecz biorąc, leczenie zaburzeń snu może pomóc w kontroli ciśnienia krwi.

Źródło: https://www.drugs.com/news/insomnia-tied-raised-risk-aneurysm-101425.html