Według naukowców z Uniwersytetu w Południowej Australii można przewidzieć zwiększone ryzyko udaru wywołanego tętniakiem. Czynnikiem decydującym o zwiększonym ryzyku jest kształt i rozmiar tętnic mózgowych.

Czytaj więcej: Udar. Czy wiesz, jak się objawia i jak udzielić pierwszej pomocy?

Co to jest tętniak?

Tętniak to patologiczne poszerzenie naczyń tętniczych. Zmienione tętnice wypełnia krew oraz skrzepliny, a ich ściany są bardzo cienkie. Ponadto ściany tętniaka są mniej odporne na ciśnienie tętnicze niż ściany niezmienione chorobowo. Ta wrażliwość ścian zwiększa ryzyko ich pęknięcia, co skutkuje krwotokiem i udarem krwotocznym mózgu. Pęknięcie tętniaka jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu pacjenta.

REKLAMA
REKLAMA

Prawie połowa osób z pękniętym tętniakiem mózgu umiera. Tylko jedna trzecia z nich wyzdrowieje bez uszczerbku na zdrowiu, stwierdzili autorzy badania. Tętniaki mózgu powodują prawie 500 000 zgonów na całym świecie każdego roku.

Badanie obrazowe układu naczyniowego mózgu

Burlakoti wraz ze swoim zespołem przeprowadził badanie obrazowe 145 pacjentów. Na podstawie otrzymanych wyników stwierdził, że osoby z tętnicami mózgowymi o różnej szerokości mają większe ryzyko wystąpienia tętniaka.

Obrazy mózgu osób z tętniakami wykazały, że cztery tętnice, które wchodzą do puszki mózgowej i dostarczają krew do mózgu, nie były do siebie proporcjonalne. Asymetria tętnic powoduje skoki ciśnienia krwi i predysponuje je do patologicznego poszerzenia, wyjaśnił Burlakoti.

Najczęstszą lokalizacją pękniętych tętniaków jest zespół tętnicy łączącej przedniej. U osób, które w przedniej sieci tętnic mózgowych posiadają różnice w szerokości tętnicy lewej i prawej w stosunku 1,4, ryzyko wystąpienia tętniaka wynosi 80%. Natomiast osoby o symetrycznych wskaźnikach poniżej 1,4 mają ryzyko wystąpienia tętniaka na poziomie 8%.

Prewencja udarów

“Wiele małych, niepękniętych tętniaków pozostaje niewykrytych w powszechnie stosowanych technikach obrazowania. Mogą one nie zostać zdiagnozowane, dopóki nie urosną na tyle, by powodować objawy lub pęknięcie, często gdy jest już za późno” – powiedział Burlakoti w komunikacie prasowym uniwersytetu.

Głównym objawem pękniętego tętniaka jest nagły, silny ból głowy, często z podwójnym widzeniem. Pęknięciu tętniaka towarzyszą również nudności, sztywność karku, osłabienie mięśni, dezorientacja, drgawki i zatrzymanie akcji serca.

Wcześnie wykryte tętniaki mogą być monitorowane i spowalniane poprzez kontrolowanie ciśnienia krwi za pomocą leków, diety i zmiany stylu życia. Można je również usunąć za pomocą operacji, ale może to być ryzykowne i spowodować uszkodzenie mózgu lub udar. Jest to zalecane tylko wtedy, gdy istnieje wysokie ryzyko pęknięcia.

Według Burlakotiego dzięki ich badaniu będzie można na podstawie MRI i angiogramów tomografii komputerowej określić, czy ludzie mają asymetryczne tętnice mózgowe. Osoby, u których stwierdzono asymetrie tętnic, powinny regularnie wykonywać badania przesiewowe w kierunku tętniaków mózgu.

Czytaj więcej: Nadciśnienie tętnicze — charakterystyka i diagnoza

Źródło: https://www.drugs.com/news/shape-size-brain-arteries-may-predict-stroke-risk-100771.html