Zaparcia to jedna z tych dolegliwości, o której pacjenci nie lubią głośno mówić. Tymczasem problem ten jest niezwykle powszechny, dotyczy bowiem niemal co trzeciego z nas. Jak sobie radzić z zaparciami? Jakie czopki i wlewki na zaparcia są obecnie dostępne na rynku?
Wodnisty, cieknący katar, długotrwały kaszel, skłonność do nawracających infekcji, przekrwienie oczu i ogólne zmęczenie. To jedne z podstawowych objawów alergii wziewnej u dzieci. Na szczęście mamy duży wybór leków na alergię dla dzieci. Zapraszam do lektury!
Afty to drobne zmiany pojawiające się w jamie ustnej. Mają charakter owrzodzeń lub nadżerek i często sprawiają ból, utrudniając spożywanie pokarmów i picie napojów. Afty często mylone są przez pacjentów z pleśniawkami, dlatego warto pokazać pacjentowi zdjęcie afty. Jakie preparaty są skuteczne w leczeniu aft?
Cholekalcyferol, nazywany potocznie witaminą D, to związek pełniący szereg istotnych funkcji w organizmie. Jego niedobór jest powszechny, zwłaszcza na naszej szerokości geograficznej, co wynika przede wszystkim z niewielkiego nasłonecznienia. Pierwszym krokiem do wyrównania poziomu witaminy D powinno być oznaczenie jej poziomu we krwi, a następnie wdrożenie właściwej suplementacji. Jaki preparat z witaminą D wybrać?
Antybiotyki kojarzą się głównie z chorobami infekcyjnymi, koniecznością pozostania w domu, osłabieniem i przyjmowaniem probiotyków. Powszechnie wiadomo, że antybiotyki są dostępne tylko na receptę. Jest to prawda, ale tylko w przypadku tych stosowanych doustnie. Jednak antybiotyki mogą być stosowane również miejscowo, np. na drobne rany, skaleczenia czy ukąszenia. W tym przypadku często są to działania profilaktyczne, aby nie doszło do zakażenia w tym miejscu. Co ważne, wiele takich maści dostępnych jest bez recepty. Które z nich warto wybrać? Czy są skuteczne?